japonský zelený čaj matcha

Matcha je japonský mletý čaj, ktorý sa podľa japonskej literatúry začal využívať už v 3. stor. n. l. V tomto období matcha predovšetkým slúžila ako liečivý „elixír“ na liečbu opuchov alebo horúčky. Až okolo roku 1191, kedy japonský budhistický mních Eisai priniesol z Číny nový spôsob pitia zeleného čaju, sa začala matcha užívať skôr ako nápoj než ako liečivý elixír. Tento nový spôsob spočíval v tom, že nadrvený čajový prášok sa nasypal do horúcej vody a rozmiešal sa za pomoci špeciálnej bambusovej metličky, ktorá nesie názov : „časen“. Tento tradičný spôsob prípravy zeleného čaju matcha sa uchoval až do dnešného dňa. Hlavný rozdiel prípravy klasického zeleného čaju a prípravy matcha čaju teda spočíva v tom, že pri príprave klasického zeleného čaju sa listy nechávajú lúhovať v horúcej vode a tieto listy sa po vylúhovaní vyhadzujú, zatiaľ čo pri príprave čaju matcha sa nadrvené listy vyšľahajú v horúcej vode.

matcha čaj

Konzumácia čaju matcha sa stihla rozšíriť takmer do všetkých kútov sveta a nemožno sa preto čudovať tomu, že sa postupne stáva každodennou súčasťou životov viacerých ľudí. Takúto mieru celosvetovej popularity si táto surovina získala vďaka svojim blahodarným účinkom na ľudský organizmus. Aké sú teda hlavné benefity pre zdravie človeka pri užívaní čaju matcha? Nižšie uvádzame zopár hlavných výhod čaju matcha pre zdravie človeka:

  • Pomáha pri zlepšení koncentrácie a mozgovej činnosti: Vďaka kombinácii zložiek kofeínu a L-theanínu, ktoré matcha obsahuje, má tento nápoj povzbudzujúco a zároveň upokojujúce účinky na ľudské telo;
  • Má antioxidačné účinky: Jedna šálka čaju matcha obsahuje až 5násobne viac antioxidantov než bežne predávané potraviny;
  • Podporuje činnosť srdca: Aj napriek tomu, že neexistuje vedecký dôkaz o vplyve čaju matcha na srdcové choroby, existujú štúdie, ktoré naznačujú koreláciu medzi zníženým rizikom ochorenia na srdcové choroby a pravidelným užívaním zeleného čaju matcha.

matcha prášok

Ak ste preto nadšencom tohto lahodného teplého nápoja, alebo vás iba po prečítaní tohto článku zaujali jeho blahodarné účinky na ľudský organizmus, príďte si vybrať z našej pestrej ponuky matcha čajov. Vďaka čoraz väčšej celosvetovej popularite sa čaje matcha stali pomerne ľahko dostupné odkiaľkoľvek. V dôsledku toho bol však spôsobený aj nárast výskytu nekvalitných produktov na tomto trhu. Preto, ak by ste si chceli zakúpiť kvalitný matcha čaj z kontrolovaného ekologického pestovania výlučne z Japonska od osvedčených dodávateľov, navštívte našu webovú stránku.