Možno vám neušli novely zákona týkajúceho sa rodinných domov a bytov, ktorý dáva do pozornosti potrebnosť energetickej certifikácie. Kto ju musí mať? Napriek tomu, že zákon o energetickej certifikácii budov, priestorov, domov a bytov je u nás v platnosti od roku 2006, mnohý vôbec netušia o čo ide. Čo je to teda ten energetický certifikát? Zoznámte sa s energetickým certifikátom. Je to dokument, bez ktorého vám nebude schválená kolaudácia nehnuteľnosti, ani väčšia rekonštrukcia. Pojednáva o tom v akom stave je hospodárenie s energiami vo vašej nehnuteľnosti. Zaradiť sa pritom môžete do rôznych kategórií.
Škála je vyjadrovaná písmenami a začína písmenom A, keď práve táto skupina je požadovaná a končí písmenom G. Táto skupina je z hľadiska hospodárenia s energiou na tom najhoršie a je nevyhovujúca. V súčasnosti musíte spadať do kategórie A, aby mohla byť vaša nehnuteľnosť skolaudovaná. Pri pohybe budov musíte vlastniť energetický certifikát. Teda pri predaji, prenájme alebo darovaní, musíte budúcemu nájomníkovi alebo majiteľovi poskytnúť tento dokument. Niektoré banky pri žiadosti o hypotekárny úver, založený nehnuteľnosťou, tento doklad od žiadateľov vyžadujú ako jednu z podmienok získania úveru.
Ak teda nehnuteľnosť predávate a premýšľate nad tým ako zvýšiť jej hodnotu opatrite si energetickú certifikáciu. Táto prechádza do rúk budúceho majiteľa nehnuteľnosti. Pri prenájme ste povinný nájomníkovi odovzdať kópiu energetického certifikátu. Zasadzovanie zelených riešení do ,,povinnej výbavy,, domov a bytov ale nie je na škodu. Aj keď poniektorý majú pocit krivdy, v konečnom dôsledku sú tieto riešenia predmetom úspory nemalých finančných prostriedkov. Alternatívne zdroje energie a tepla sú výborným riešením pre samostatnosť domácností a zníženie emisného zaťaženia pre celú planétu. Výsledkom je sebestačnosť a takmer nulové náklady na bývanie. To je naozaj lákavá prognóza, ktorá bude v budúcnosti realitou každej domácnosti alebo komerčných objektov.