Toto si nepamätáme, odkedy televízne obrazovky ovládli Bridgetonovci. Kým staršie publikum si po náročnom dni skúša oddýchnuť pri The Crown či Squid Game, mladší diváci podľahli čaru ázijskej kinematorafie. Romantické seriály plné víl, princov a súbojov trhajú rekordy v sledovanosti a napriek nenáročným témam sa tešia vysokému hodnoteniu. Čínske a kórejské seriály začínajú udávať trend aj u nás.
Namiesto kriminálok láska
Láska medzi vílou a démonom, Svet cti či Kto vládne svetu. To je len zlomok úspešných seriálov, ktoré na prvý pohľad pripomínajú zamilovanú rozprávku pre teenagerov, až sa bežný divák musí opýtať, kto by také niečo sledoval. Vysoké hodnotenia a milióny sledovateľov však ukazujú, že na trhu plnom ťažkých výpravných historických príbehov či prepracovaných kriminálok predsa len jedna diera je. Chýba nám nenáročná, a predsa inteligentná romantika. A tou prekvapil práve ázijský trh.
Stačí si zapnúť napríklad spomínanú Lásku medzi vílou a démonom a ocitneme sa v krajine, ktorá odráža jednu zo zaujímavostí ázijskej kultúry – vieru v božstvá a nadprirodzené bytosti. Obyčajná víla prebudí úplnou náhodou vodcu nepriateľského klanu, ktorý sa od nej stáva závislý. Obaja hrdinovia si k sebe hľadajú cestu, zatiaľ čo medzi ich klanmi zúri vojna a po čase sa musia rozhodnúť, či dajú prednosť láske alebo povinnosti. Tvorcovia pochopiteľne vedia, čo divák očakáva, a tak sa príbeh nemôže skončiť inak ako šťastne.
Hoci ázijskí postavili príbeh na overenej zápleteke, na divákov čaká vynikajúca výprava, prepracované kostýmy ale predovšetkým skvele napísaný scenár postavený na inteligentnom humore. Čím dlhšie sledujeme samotnú dvojicu, tým viac sa nám odkrýva fantazijný svet s vlastnými pravidlami, ktoré sú neodmysliteľne späté s ázijskou kultúrou.
Žiadna nahota ani násilie, ale baví nás to
Nič na spôsob Games of Thrones však nečakajte. Romantický príbeh na čínsky či kórejský spôsob je pomerne konzervatívna záležitosť a ak sa divák raz za čas dočká bozku či odhaleného ramena, videl podľa tvorcov viac než dosť. Aj pri bojových scénach ide skôr o súboj mágie a cti, než o krv a násilie. Ázijskí filmári nedajú dopustiť na tradičné hodnoty svojej vlasti a práve xianxia – príbehy, ktoré sa opierajú o vieru v nadprirodzené bytosti, posúvajú divákom posolstvo o odvahe, čestnosti a povinnosti. Úspechu samotných seriálov pomáhajú predovšetkým sociálne siete. Instagram či YouTube ovládli krátke videá z natáčania, ktoré umožňujú najmä mladým sledovateľom ostať so svojimi hrdinami v neustálom virtuálnom spojení, a navzájom zdieľať obľúbené repliky či krátke scény.
Tvorcovia však myslia aj na divákov, ktorých romantika v historickom šate až tak nezaujíma. Medzi ázijskými seriálmi, ktoré u nás prináša najmä Netflix, nájdete aj detektívky, hoci sú v porovnaní s tými americkými oveľa umiernenejšie, či veselo – vážne príbehy ženských hrdiniek na spôsob Sex v meste. Ázijská kinematografia rastie. Neprináša nič prevratné, napriek tomu je popri veľkolepých výpravných seriáloch z dielne HBO či Netflix príjemným a vítaných osviežením. Dobrou správou je, že ázijskí herci vedia hrať a scenáristi písať. Aj vďaka tomu už európsky divák nie je odkázaný na ďalšie a ďalšie série obľúbených seriálov, ktorým dochádza dych a kvalita.