Ako na prokrastináciu

Dnes sa budeme venovať téme, ktorá je problematická asi pre všetkých, nikoho z nás nevynímajúc. Jedná sa totiž o prokrastináciu. Určite sa s tým stretol už každý. Čo je ale alarmujúce, niektorí ľudia sa s ňou potýkajú denne a vie im celkom dobre skomplikovať život. Ako by sme sa teda mali nastaviť, aby sme sa prokrastinácii vyhli, najlepšie už navždy?

Častou formou prokrastinácie je scrollovanie sociálnych sietí.

Najprv by sme si mali vysvetliť, to čo tá prokrastinácia vlastne je. Vzniká vtedy, ak musím niečo robiť, ale namiesto toho sa radšej venujem nejakej inej činnosti a neviem sa k tej pôvodnej prehovoriť. Pozor, nie je to lenivosť! O tej hovoríme vtedy, ak človek nechce nič robiť a je s tým aj spokojný, pri prokrastinovaní chce, ale nedokáže sa k tomu dokopať. Ak si už aj medzi jednotlivými činnosťami potrebujeme spraviť prestávku, prokrastináciou to nevyriešime. Dlhé scrollovanie na sociálnych sieťach nás nezachráni, pretože aj to nám berie energiu. Musíme si oddýchnuť naozaj –  napríklad ak robíme mentálnu prácu, tak je dobrá prechádzka a naopak.

Prečo prokrastinujeme? Odpoveď je taká, že väčšinou robíme veci, ktoré nás nebavia a teda k nim nemáme ani žiadnu motiváciu. Tá môže byť vnútorná, čiže pozitívna, a vonkajšia, teda negatívna. Vždy lepšie výsledky dosiahneme, ak sme vnútorne motivovaní.

Pre úspešný boj s prokrastináciou by sme mali poznať sami seba. Ide predovšetkým o silné a slabé stránky; príležitosti, kde všade by sme ich mohli využiť, ale aj hrozby, ktoré sa s existenciou jednotlivých vlastností a schopností vyskytnú. Je dobré si to všetko niekde rozpísať.

Niektorí ľudia majú vo zvyku sa prejedať.

Na koniec by sme sa mali venovať aj samotnej motivácii, ktorá je v tomto užitočným pomocníkom. Ak už máme svoje sny a ciele vytýčené, môžeme sa začať pýtať, čo môžeme robiť každý deň, aby sme ich raz dosiahli? Aké kroky podnikneme? Je pritom dôležité, aby sme sami vo svojom vnútri chceli svoje ciele aj dosiahnuť, pretože – ako sme už spomínali – vnútorná motivácia býva silnejšia. Človek, ktorý sám nechce prestať s prokrastináciou s ňou spravidla ani tak skoro neprestane.

Nebojte sa zmeny! Prvým krokom k odstráneniu prokrastinácie zo svojho života je túžba s ňou raz a navždy skoncovať. Potom si už len stačí nájsť kus pevnej vôle a plán sa môže začať! Všetkým vám pri tom prajeme veľa šťastia!